Możliwość korzystania ze zgromadzonego prądu to znaczne zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego. Z tego powodu magazyny prądu stają się coraz bardziej popularne szczególnie wśród właścicieli domów jednorodzinnych. Są one montowane, zwłaszcza, gdy w budynku wykorzystane są instalacje fotowoltaiczne czy pompy. 

Zanim podejmie się decyzję o zakupie magazynu energii, trzeba dokonać analizy tego, jakie ilości energii są produkowane przez zamontowaną w budynku instalację. Pozwoli to zdecydować się na takie urządzenie, które będzie opłacalne. Możliwe będzie gromadzenie bezemisyjnej energii, a nadwyżki będą mogły być konsumowane choćby w godzinach wieczornych i nocnych. Celem jest zminimalizowanie ilości energii pobieranej z sieci. W ten sposób magazyn prądu jest w stanie zapewnić zmniejszenie kosztów użytkowania budynku. Jednak najważniejsze jest to, że można znacznie zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne i uniezależnić się w większym stopniu od zakładów produkujących energię dostarczaną do sieci. 

Jak wybrać magazyn prądu? 

Podejmując decyzję o wyborze magazynów prądu, wielu inwestorów zastanawia się, jak duży powinien być. Równocześnie dokonanie prawidłowego wyboru będzie wpływać na funkcjonalność i opłacalność. Gdy wybiera się magazyn prądu, trzeba ustalić dobowe zapotrzebowanie na energię elektryczną. Na tej podstawie można ustalić, jakiej wielkości urządzenie będzie mogło działać przez cały czas i być opłacalne. Optymalny powinien być magazyn o pojemności 10 kWh, który będzie wystarczający dla standardowej wielkości domu jednorodzinnego. Natomiast może zdarzyć się, że zapotrzebowanie będzie większe. Wiele zależy od tego, co jest używane w domu między innymi do ogrzewania czy chłodzenia. Poszczególne urządzenia mogą mieć dużo większe zapotrzebowanie na energię, co oczywiście będzie wymagało zdecydowania się na znacznie większe magazyny prądu. Ogólnie można stwierdzić, że do domów można wybierać magazyny prądu, które mieszczą się w przedziale od 7 do 15 kWh. 

Jakie magazyny energii dla firm? 

W działalności komercyjnej zabezpieczenie możliwości korzystania z energii jest kluczowe. Z tego powodu magazyn prądu to doskonały sposób na zmniejszenie obciążenia elektrycznego. Brak magazynowania energii sprawia, że jest ona zużywana wyłącznie na bieżąco. Magazyny pozwolą korzystać z nadwyżek w szczytowych okresach zapotrzebowania. Równocześnie nadmiar energii będzie stale magazynowany. W ten sposób przy dużej produkcji, a niskim zużyciu będzie można tworzyć zapasy. Pozwala to zapewnić przedsiębiorstwu równowagę energetyczną. To zabezpieczenie się przed awariami energetycznymi. Takie przekładają się na przestoje w produkcji, które generują koszty. 

magazyny prądu

Jakie są najbardziej popularne magazyny prądu? 

Do najczęściej wybieranych magazynów zaliczają się akumulatory. Dochodzi w nich do zamiany energii z elektrycznej na chemiczną. Gdy niezbędne jest skorzystanie z niej, wówczas dochodzi do rozładowywania. Wybierać można akumulatory litowo-jonowe i kwasowo-ołowiowe. Jeśli magazyny prądu mają być zamontowane przy instalacjach fotowoltaicznych, wówczas z reguły korzysta się z pierwszego typu. Równocześnie dokonując wyboru, trzeba brać pod uwagę także ilości cykli ładowania i rozładowania. Pozwala to wybrać taki akumulator, który będzie w stanie służyć znacznie dłużej. Ogranicza to koszty, które związane są z koniecznością wymiany. 

Czym charakteryzuje się dobry magazyn prądu? 

Decydując się na magazyny prądu, trzeba brać pod uwagę także cechy użytkowe, które wpłyną na jakość jego pracy. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na stopień sprawności w trybie czuwania. Dobrej jakości magazyny będą w stanie zapewnić małe straty. Dodatkowo pozwoli on na łatwe skalowanie, co gdy jest to konieczne, pozwala na rozbudowę systemu. Magazyny energii pochodzące od renomowanych producentów mają również długie okresy gwarancji. Pozwala to ograniczyć koszty związane z naprawami, które zostaną zapewnione przez producentów. Równocześnie można skorzystać z profesjonalnego serwisowania. Przy zakupie magazynów trzeba brać pod uwagę także wybór odpowiedniego systemu zarządzania. Powinien być on odpowiednio dopasowany do potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa. Powinien być to system inteligentny, który zapewni możliwość efektywnego korzystania z energii. 

Jakie wykorzystanie magazynów energii będzie najkorzystniejsze? 

Najlepszym zastosowaniem magazynów prądu jest korzystanie z nich jako zabezpieczenia przed brakiem zasilania. Natomiast przy wykorzystywaniu instalacji fotowoltaicznych, można uzyskać inteligentne zarządzanie energią, gdy wykorzysta się odpowiednie oprogramowanie. Zawsze warto zdecydować się na taki magazyn prądu, który jest opłacalny. Jednak w każdej branży może sprawdzić się nawet mały zapas energii. Natomiast szczególnie o zastosowaniu magazynów powinny myśleć te firmy, które nie mogą pozwolić sobie na przerwy w dostawie prądu. 

Dlaczego warto się zabezpieczyć przed awariami sieci elektrycznej? 

Rosnące zapotrzebowanie na energię, a równocześnie przestarzała sieć elektryczna i rosnące problemy z tradycyjnymi zasobami sprawiają, że rośnie ryzyko występowania awarii. Wyłączenie sieci może być sporym problemem dla przedsiębiorstw, nawet gdy trwa kilka godzin. Z tego powodu dobrze jest zabezpieczyć się przed takimi sytuacjami poprzez wykorzystanie magazynów energii. Wybrane z punktu widzenia potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa będą w stanie zapewnić możliwość awaryjnego zasilenia przez określony czas. Z dodatkowej energii można korzystać przez kilkanaście godzin czy kilka dni. Wszystko zależy od skali zapotrzebowania na energię w budynkach firmowych, a także od wielkości, którą ma magazyn prądu. W większości przedsiębiorstw wystarczą takie, które pozwolą na korzystanie z energii przez kilka godzin. To zabezpieczy firmę przed brakiem prądu występującym przy większości awarii. Oczywiście przy większych możliwościach finansowych czy potrzebach można zdecydować się na magazyny o większej pojemności. 

Jak kupić dobrej jakości magazyny prądu? 

Decydując się na zakup magazynów prądu, dobrze jest zdecydować się na sprawdzonych dystrybutorów. W naszym sklepie można wybierać różne urządzenia do przechowywania energii. To między innymi wysokiej jakości akumulatory. To wyroby odporne na wibracje i wytrzymałe. Gwarantują bezpieczne użytkowanie. Dodatkowo mają dobre parametry dotyczące kosztów podczas użytkowania. W ten sposób to opłacalne akumulatory.