Akumulatory żelowe


Akumulator żelowy to regulowany zaworem, bezobsługowy akumulator kwasowo-ołowiowy. Akumulatory żelowe są niezwykle wytrzymałe i wszechstronne. Tego typu akumulatory wytwarzają niewiele oparów i mogą być używane w miejscach bez dużej wentylacji.

Jak działa akumulator żelowy?

Akumulator żelowy to regulowany zaworem akumulator kwasowo-ołowiowy, w którym ustalona ilość elektrolitu wraz z kwasem siarkowym jest połączona z oparami krzemionki. Ta reakcja chemiczna skutkuje powstaniem nieruchomej, żelowej masy, która nadaje im nazwę. Akumulatory żelowe są praktycznie bezobsługowe , ponieważ wykorzystują otwarte jednokierunkowe zawory, które umożliwiają rekombinację wewnętrznych gazów w wodę, co eliminuje potrzebę sprawdzania, czy uzupełniać wodę destylowaną lub monitorować poziom wody. Akumulatory żelowe są niezwykle wytrzymałe i wszechstronne. Można je bezpiecznie montować w miejscach, gdzie wentylacja jest ograniczony ze względu na bardzo niską (praktycznie zerową) produkcję gazów/spalin, co oznacza, że ​​możesz nawet zainstalować baterie w domu.

Alternator do ładowania akumulatorów żelowych

Szczególną uwagę należy zwrócić na wybór ładowarek do akumulatorów żelowych, ponieważ są one ładowane przy niższych napięciach. Przepięcie może prowadzić do awarii i zmniejszenia wydajności. Czasami termin ogniwo GEL jest powszechnie określany jako szczelne, bezobsługowe akumulatory i oznaczany jako ustawienie na kontrolerach ładowania. Może to być mylące i może prowadzić do niewłaściwego doboru ładowarek lub nieprawidłowych ustawień podczas ładowania. W przypadku korzystania z innych metod ładowania, takich jak alternatory , należy zainstalować odpowiednie regulatory, aby zachować kontrolę nad napięciem ładowania. Ogólny zakres napięcia ładowania akumulatorów wynosi od 14,0 V do 14,2 V, a zakres napięcia konserwującego od 13,1 V do 13,3 V.

Zalety akumulatorów żelowych

Baterie żelowe stają się coraz bardziej popularne w systemach solarnych z następujących powodów:

  1. Najlepiej nadają się do zastosowań w głębokich cyklach, a ich żywotność zazwyczaj mieści się w zakresie od 500 do 5000 cykli
  2. Bezobsługowe
  3. Odporny na zalanie
  4. Minimalna korozja, dzięki czemu jest kompatybilna z wrażliwym sprzętem elektronicznym
  5. Wytrzymały i odporny na wibracje
  6. Bardzo bezpieczny, ponieważ mniejsze ryzyko poparzenia kwasem siarkowym
  7. Najniższy koszt miesięczny (koszt / miesiące życia)
  8. Najniższy koszt na cykl (koszt / cykle życia)

Wady akumulatorów żelowych

  1. Wysoki koszt początkowy
  2. W przypadku przeładowania wody nie można uzupełnić
  3. Wymagane są specjalne ładowarki i regulatory
  4. Wysoka temperatura może niekorzystnie wpłynąć na kwas, który może stwardnieć żel i może się kurczyć z płytek

Nie mylić akumulatorów AGM z bateriami żelowymi

Obecnie akumulatory AGM są często mylone z akumulatorami żelowymi ze względu na ich liczne podobieństwa –

  1. Oba są rekombinowane – co oznacza, że ​​tlen wytworzony na płycie dodatniej jest absorbowany przez płytę ujemną. Teraz zamiast wytwarzać wodór, płyta ujemna wytwarza wodę, utrzymując w ten sposób zawartość wody w akumulatorze.
  2. To jest powód, dla którego akumulatory AGM i żelowe są regulowane zaworami, szczelne, odporne na zalanie, bezobsługowe, odporne na wibracje i mogą być instalowane w dowolnej pozycji.
  3. Uderzająca różnica między nimi dotyczy elektrolitu. Elektrolit stosowany w akumulatorach żelowych ma wygląd galaretki, podczas gdy akumulatory AGM mają elektrolit zaabsorbowany w matach szklanych, takich jak separatory. Ze względu na właściwości elektrolitu stosowanego w akumulatorach żelowych akumulator szybko traci moc w temperaturach poniżej 32 stopni F, podczas gdy akumulatory AGM pracują wydajnie w niskich temperaturach.
  4. Wreszcie, akumulatory żelowe najlepiej nadają się do głębokiego rozładowania, ponieważ są bardziej pozbawione kwasu, co zapewnia lepszą ochronę płyt w porównaniu z akumulatorami AGM. AGM są bardziej kompatybilne, gdy wymagany jest wysoki prąd.

Dostępne Akumulatory żelowe