Kalkulator energi elektrycznej

Skorzystaj z poniższego kalkulatora, aby oszacować zużycie i koszt energii elektrycznej na podstawie zapotrzebowania na energię i zużycia urządzeń. Ilość czasu i mocy, z których korzysta każde urządzenie, różni się znacznie w zależności od gospodarstwa domowego, więc aby uzyskać najlepsze wyniki, dostosuj zużycie każdego urządzenia, aby jak najdokładniej odzwierciedlało Twoje osobiste użytkowanie.

Jednostki energii elektrycznej:

Jedną z najczęstszych jednostek energii elektrycznej dla urządzeń jest wat (W). Inne popularne jednostki mocy to kilowaty (kW), brytyjskie jednostki termiczne (BTU), moc (KM) i tony.

Waty, kilowaty i kilowatogodziny:

Waty (W) to jednostka mocy używana do ilościowego określenia szybkości transferu energii. Jest definiowany jako 1 dżul na sekundę. Kilowat to wielokrotność wata. Jeden kilowat (kW) to 1000 watów. Zarówno waty, jak i kilowaty są jednostkami mocy w układzie SI i są to najczęściej używane jednostki mocy. Kilowatogodziny (kWh) to jednostka energii. Jedna kilowatogodzina jest równa energii zużytej na utrzymanie jednego kilowata mocy przez jedną godzinę. Generalnie mówiąc o kosztach prądu mówimy o energii. Energia (E) i moc (P) są ze sobą powiązane w czasie (t):

P = E/t

E = Pt

Energia elektryczna jest najczęściej mierzona i opłacana na podstawie liczby zużytych kilowatogodzin. Powodem, dla którego zwykle miarą energii są kilowatogodziny, a nie watogodziny, jest po prostu skala: ilość energii zużywanej przez typowe gospodarstwo domowe w Stanach Zjednoczonych w ciągu roku jest rzędu milionów watów, więc łatwiej jest dyskutować w kategoriach kilowatogodzin.

BTU i BTU/h

Brytyjskie jednostki termiczne (BTU) to miara ciepła stosowana jako część zwyczajowych jednostek miar imperialnych i amerykańskich. Definiuje się ją jako ilość ciepła potrzebną do podniesienia temperatury 1 funta wody o 1 stopień Fahrenheita. Ciepło jest rodzajem energii, więc BTU można bezpośrednio porównać z innymi pomiarami energii, takimi jak dżule (jednostka energii w układzie SI), kalorie (jednostka metryczna) i kilowatogodziny (kWh).

1 BTU = 0,2931 watogodzin

1 BTU = 0,0002931 kWh

1 kWh ≈ 3412 BTU

BTU/h, BTU na godzinę, to jednostka mocy, która reprezentuje szybkość transferu energii BTU na godzinę. BTU/h jest często skracane do BTU, aby przedstawić moc urządzeń. Na przykład AC oznaczony etykietą 12 000 BTU w rzeczywistości ma zapotrzebowanie na moc 12 000 BTU na godzinę.

1 BTU/h = 0,2931 wat

Konie mechaniczne:

Konie mechaniczne (KM) to jednostka mocy najczęściej używana w odniesieniu do mocy silników lub silników. Istnieje wiele różnych definicji mocy. Dwa z nich to moc mechaniczna i moc metryczna.

1 jednostka mocy mechanicznej = 745,7 watów

1 jednostka metrycznej mocy = 735,5 watów

Termin „konie mechaniczne” został opracowany przez Jamesa Watta, który porównał moc silników parowych do mocy koni pociągowych na podstawie tego, ile razy koń może obrócić koło młyńskie w ciągu godziny.

Istnieje wiele różnych definicji tony związanych z pomiarem wagi. W kontekście mocy „tona” odnosi się do tony chłodniczej. Tonę chłodzenia definiuje się jako szybkość wymiany ciepła niezbędną do stopienia 2000 funtów (1 tona amerykańska) czystego lodu w temperaturze 0°C w ciągu 24 godzin. Jest używany głównie w Stanach Zjednoczonych do opisywania, jak dobrze chłodziarki i klimatyzatory odprowadzają ciepło.

1 tona ≈ 3517 watów

1 tona ≈ 12000 BTU/h

Ilość energii zużywanej przez zwykłe urządzenia:

Poniżej znajduje się tabela przedstawiająca szacunkowe wymagania energetyczne różnych urządzeń (wartości te mogą się znacznie różnić w zależności od urządzenia). Należy zauważyć, że wymagania wymienione na opakowaniu urządzenia generalnie odzwierciedlają maksymalne zapotrzebowanie na energię urządzenia. Typowe użytkowanie urządzenia prawdopodobnie skutkuje znacznie niższym zużyciem energii niż podano, więc nie można tego obliczyć bezpośrednio jako zapotrzebowanie na moc × czas.

Wspólne urządzenia Szacowana moc (W)
Urządzenia domowe:
Klimatyzator (HVAC) 2500-10000
Klimatyzator (jednostka okienna) 1500-5000
Grzejnik (dom) 5000-20000
Grzejnik (przenośny) 750-2000
Nawilżacz 25-350
Osuszacz powietrza 200-750
Wentylator (sufit, stół) 15-200
Żarówka (LED) 3-25
Żarówka (żarówka) 15-200
Elektryczny podgrzewacz wody 3000-6600
Urządzenia kuchenne:
Lodówka 500-1000
Kuchenka elektryczna/piekarnik 2000-5000
Płyta kuchenna/piec elektryczny 750-5000
Kuchenka mikrofalowa 750-1500
Zmywarka 1200-2000
Ekspres do kawy 600-1200
Opiekacz 750-1500
Czajnik elektryczny 1000-2000
Kuchenka elektryczna 160-1500
Inne urządzenia:
Ładowarka do pojazdów elektrycznych 1,500-20,000
Telewizja 25-500
Pralka 400-1500
Suszarka do ubrań 1800-5000
Żelazko 750-2000
Suszarka do włosów 750-2000
Komputer stacjonarny 100-250
laptop 35-150
Inteligentna ładowarka do telefonu 5-25
Pompa wodna/silnik 750-2000

Wskazówki dotyczące oszczędzania energii:

Poniżej kilka wskazówek dotyczących oszczędzania energii i obniżania rachunków za prąd. Nie wszystkie z nich są zawsze możliwe, ale wdrożenie nawet kilku z nich może prowadzić do oszczędności.

 1. Monitoruj swoją energię za pomocą nawyków. Wielu z nas może nie myśli zbyt wiele o tym, jak wykorzystujemy energię. Świadome śledzenie niektórych swoich nawyków energetycznych przez pewien czas może pomóc Ci zorientować się, w jaki sposób korzystasz z energii elektrycznej. Zmiany, takie jak wyłączanie światła lub urządzeń, które nie są używane, używanie stojącego wentylatora zamiast klimatyzacji, jeśli to możliwe, zakładanie większej ilości ubrań i używanie mniejszej ilości ogrzewania, suszenie rąk lub pranie mniejszych ilości prania/naczyń i inne, może mieć znaczący wpływ na Twoje oszczędności.
 2. Wymień starsze żarówki, zwłaszcza żarówki żarowe, na bardziej wydajne żarówki LED. Typowa żarówka wymaga 75 W, podczas gdy dioda LED wymaga tylko 9 W. Diody LED kosztują więcej w krótkim okresie, ale jeśli masz możliwość wymiany jakichkolwiek żarówek, które możesz mieć, przyniesie to znaczne oszczędności w przyszłości.
 3. Jeśli to możliwe, zainstaluj programowalny termostat. Duża część kosztów energii jest zazwyczaj spowodowana ogrzewaniem/chłodzeniem. Zaprogramowanie termostatu w celu dostosowania temperatury do potrzeb użytkownika może prowadzić do znacznych oszczędności. Nie ma również konieczności kupowania inteligentnego termostatu. Jeśli masz dostęp do termostatu, możesz wyrobić sobie nawyk ręcznego dostosowywania termostatu do swoich potrzeb w ciągu dnia.
 4. Zwróć uwagę na efektywność energetyczną podczas zakupów urządzeń. Zakup urządzeń z myślą o efektywności energetycznej może prowadzić do znacznych oszczędności. Uwzględnij to w długofalowym koszcie urządzenia, a nie tylko początkowym koszcie zakupu urządzenia.
 5. Sprawdź swoje okna. Utrata ciepła przez okna jest powszechna, zwłaszcza w chłodniejszych regionach. Jeśli to możliwe, wymień okna na bardziej energooszczędne okna, które powodują mniejsze straty ciepła. Podobnie, jeśli mieszkasz w cieplejszym klimacie, poszukaj okien, które mogą odbijać więcej światła i zmniejszać ilość ciepła wpadającego przez okna. Skorzystaj z zasłon, żaluzji lub czegokolwiek, co może zasłaniać światło słoneczne w jaśniejszych porach dnia, aby zaoszczędzić na kosztach chłodzenia.
 6. Zaizoluj swój dom najlepiej, jak to możliwe. Okna, drzwi, otwory wentylacyjne, strych, ściany, podłogi, piwnica i przestrzeń w twoim domu, jeśli nie są dobrze izolowane, mogą prowadzić do wyższych rachunków za ogrzewanie i chłodzenie.

Jak działa kalkulator kosztów energii elektrycznej?

Jeśli znasz wartość zużycia energii , cenę energii i czas użytkowania , kalkulator automatycznie pokaże, ile energii zużywasz dziennie i wygeneruje dokładną roczną cenę energii elektrycznej. Możesz także dowolnie zmieniać jednostki (na przykład zmień dni na miesiące lub waty na kilowaty).

FAQ

Jakie są czynniki wpływające na koszty energii elektrycznej?

Na Twoje koszty energii elektrycznej wpływają:

 1. Moc znamionowa używanych urządzeń;
 2. Czas, przez jaki jest używany; oraz
 3. Koszt jednostkowy energii elektrycznej.

Jak oszacować koszty energii elektrycznej?

Aby oszacować koszty energii elektrycznej:

 1. Sprawdź zużycie energii, mnożąc zużycie energii przez urządzenia przez czas użytkowania.
 2. Pomnóż zużytą moc przez cenę energii, aby uzyskać całkowity koszt.
 3. Dodaj podatki do całkowitego kosztu, jeśli takie istnieją.

Jak obniżyć koszty energii elektrycznej?

Aby obniżyć koszty energii elektrycznej:

 • Zidentyfikuj urządzenia zużywające energię w domu i zastąp je urządzeniami o niższej mocy lub urządzeniami oszczędzającymi energię.
 • Upewnij się, że nie pozostawiasz włączonych niepotrzebnych urządzeń.

Jakie są główne urządzenia zużywające energię w domu?

Głównymi urządzeniami zużywającymi energię w powszechnym gospodarstwie domowym są systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji (HVAC), a następnie oświetlenie, telewizor i systemy rozrywki.

Przetwornice

Nie znaleziono żadnych wyników

Nie znaleziono szukanej strony. Proszę spróbować innej definicji wyszukiwania lub zlokalizować wpis przy użyciu nawigacji powyżej.

Słoneczne generatory prądu

Generatory prądu benzynowe

Agregaty prądotwórcze