Jeśli istotne jest zabezpieczenie się przed awariami zasilania, wówczas wykorzystać można agregatory prądotwórcze. Mogą one stanowić samodzielne, jak i też dodatkowe źródło prądu. To urządzenia, które są w stanie sprawdzić się w wielu miejscach.
Generator prądu może być wykorzystywany w wersji przenośnej. Takie urządzenie sprawdza się, choćby podczas wyjazdu w plener. Bez problemu można wówczas zapewnić zasilanie, choćby kuchence elektrycznej. Mające większą moc urządzenia mogą być wykorzystane na budowie. Standardem jest korzystanie z generatorów prądu w szpitalach, co pozwala ograniczyć sytuacje, w których aparatura podtrzymująca życie przestanie działać.
Decydując się na zakup generatora prądu, trzeba zwrócić uwagę na takie parametry użytkowe jak:
- moc,
- głośność,
- zużycie paliwa.
Jeśli agregat prądotwórczy ma być wykorzystywany podczas podróży, wówczas można postawić na mniejsze urządzenia, które są przenośne i poręczne. Natomiast planując profesjonalne użytkowanie, trzeba zdecydować się na takie modele, które mają odpowiednią moc. Musi być ona dopasowana do zapotrzebowania na prąd urządzeń, które zamierza się do konkretnego agregatu podłączyć.
Jaką moc powinny mieć agregatory prądotwórcze?
Jeśli agregatory prądotwórcze mają zapewnić zasilanie konkretnym urządzeniom, wówczas niezbędne jest ustalenie maksymalnej mocy znamionowej. To ilość prądu, która jest pobierana po rozruchu. Często jest ona nawet czterokrotnie wyższa od mocy pobieranej przez urządzenia podczas regularnej pracy. Zatem moc generatora prądu musi być wyraźnie wyższa, niż suma mocy wszystkich urządzeń, którym ma zapewnić zasilanie.
Dlaczego warto zwrócić uwagę na poziom hałasu agregatu prądotwórczego?
Dla wielu użytkowników generatorów prądu duże znaczenie ma to, jaki poziom hałasu będą one generować. Ma to znaczenie, gdy takie urządzenie ma być używane w domowych warunkach. Wówczas nadmierny hałas będzie uciążliwy. Na każdym generatorze prądu podane są informacje o tym, jaką ilość decybeli produkuje. Równocześnie dokonując wyboru konkretnego modelu, trzeba brać pod uwagę, że każde 10 jednostek decybeli więcej przełoży się na to, że urządzenie będzie działać dziesięć razy głośniej. Wybierając generator prądu, który ma być używany na terenie zabudowanym, trzeba zwrócić uwagę na wymagane poziomy hałasu. Wynoszą one najczęściej między 55 a 65 decybeli w skali akustycznej. Planując zakup urządzenia, które generuje wyższe poziomy hałasu, niezbędne może być zdecydowanie się na wykorzystanie specjalnej obudowy, która tłumi dźwięki. Pozwala to zmniejszyć ilość hałasu generowaną przez agregat. Na rynku generatorów prądu można znaleźć takie modele, które zapewniają cichą pracę. To urządzenie, które sprawdzi się, gdy szuka się maksymalnego ograniczenia hałasu. W połączeniu z obudową dźwiękoszczelną, a także systemem antywibracyjnym będzie można skutecznie wygłuszyć dźwięki powstające w tracie pracy generatora. W ten sposób agregatory prądotwórcze będą znacznie mniej uciążliwe dla otoczenia. Praca takich urządzeń będzie cichsza niż standardowych wersji tego typu urządzeń.
Na jakie paliwo mogą działać agregatory prądu?
Generator prądu może działać na różne rodzaje paliwa. Poszczególne są w stanie sprawdzić się przy nieco innym zastosowaniu urządzenia.
Agregat prądotwórczy może działać na:
- olej napędowy.
- benzynę,
- gaz LPG.
Generatory prądu działające na olej napędowy mają silnik diesla. To droższe urządzenia, ale zapewniające bardziej ekonomiczne spalanie. Planując zakup agregatu, który ma być wykorzystywany do ciągłej pracy, lepszym rozwiązaniem może być zdecydowanie się na modele działające na olej napędowy. Koszty użytkowania będą wówczas mniejsze. Dodatkowo takie agregatory prądotwórcze są dużo trwalsze. Więcej trzeba zapłacić za urządzenia działające na benzynę. W mniejszym stopniu nadają się do ciągłej pracy. Jednak mogą być z powodzeniem wykorzystane przy zasilaniu awaryjnym w firmach, czy gospodarstwach domowych. Najdroższymi urządzeniami są te zasilane gazem LPG. Takie paliwo jest tańsze od benzyny i oleju napędowego. Na takie generatory można się zdecydować, gdy planuje się ich intensywną eksploatację. Dodatkowo gaz jest bardziej ekologicznym paliwem.
Na jaką wersję generatora prądotwórczego można się zdecydować?
Wybierając generatory, należy brać pod uwagę również to, jakie napięcie prądu wytwarzają. Jeśli zamierza się korzystać z napięcia prądu, który płynie w gniazdkach elektrycznych w domach, wówczas trzeba zdecydować się na urządzenia jednofazowe. W takich wytwarzany jest prąd o napięciu 230 V. Zatem szukając urządzenia do wykorzystania w biurach, czy domach odpowiednim wyborem będzie model jednofazowy. Innym typem generatorów prądu są wersje trójfazowe. W takich modelach wytwarzany jest prąd o napięciu 400 V.
Napięcie 400 V bywa niezbędne dla zapewnienia zasilania:
elektronarzędzia o dużej mocy,
maszynom budowlanym,
maszynom rolniczym.
Zatem tego typu urządzenia rzadko wykorzystywane są w warunkach domowych. Stosowane są przede wszystkim w ramach profesjonalnego użytkowania.
Na jaki model agregatu prądotwórczego warto się zdecydować?
Dokonując wyboru konkretnego generatora prądu, warto brać pod uwagę cechy użytkowe. Jednak znaczenie ma również to, jaki producent wykonał urządzenie. Lepszym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na modele, które wykonane są przez renomowane przedsiębiorstwa. Daje to większą gwarancję, że agregat będzie w stanie zapewnić odpowiedni sposób działania w dłuższym okresie. Markowe urządzenia są produkowane z zastosowaniem lepszych materiałów i technologii. Przekłada się to na trwałość generatorów. Szeroki asortyment różnych modeli agregatorów prądotwórczych, można znaleźć na https://generator-pradu.pl/. Pozwala to zdecydować się na takie urządzenia, które mają zgodne z oczekiwaniami parametry użytkowe.
Agregatory prądotwórcze będą w ten sposób w stanie sprawdzić się podczas użytkowania w konkretnych miejscach. Dodatkowo porównując różne modele, można zdecydować się na takie, które można kupić w dużo lepszych cenach.