Sytuacja na rynku energetycznym w Europie sprawia, że problemy z dostawami prądu z powodu przeciążenia sieci, nie są wykluczone. Blackout w Polsce w okresie zimowym także nie jest wykluczony, gdyż problemy systemu elektroenergetycznego są częstsze, gdy występują trudne warunki atmosferyczne. Z tego powodu dobrze jest być przygotowanym do takiej sytuacji, co pozwala ograniczyć między innymi straty finansowe, ale też trudności z funkcjonowaniem.
Współcześnie w domach wykorzystywana jest coraz większa liczba urządzeń elektrycznych. Natomiast nie wszystkie są niezbędne do normalnego, codziennego funkcjonowania. O ile trudno może być obyć się bez komputera czy Internetu, o tyle brak możliwości podgrzania wody czy przygotowania jedzenia jest realnym problemem. Dodatkowo w wielu domach brak prądu może skutkować niemożnością ich ogrzania. Wystarczy, że ciepło pochodzi z kotłów czy pomp, które przynajmniej do włączenia się wymagają dostarczenia energii elektrycznej. Innym problemem jest możliwość korzystania z wszelkich elementów w domu, które działają na napęd. Mogą to być rolety, jak i też bramy garażowe.
Jak można zabezpieczyć się na wypadek blackoutu?
Jeśli blackout w Polsce ma nie być zaskoczeniem dla użytkowników domu czy mieszkania, wówczas warto się na taką sytuację przygotować. Właściciele domów jednorodzinnych mogą myśleć o rozwiązaniach długofalowych. To poważna inwestycja, ale jest w stanie zapewnić dostęp do energii elektrycznej nawet podczas długotrwałej awarii sieci. Natomiast trzeba zdawać sobie sprawę, że konieczne jest zainwestowanie w instalacje fotowoltaiczne typu off-grid. Takie nie są podłączone do sieci, więc nie wyłączą się w momencie jej awarii. Instalacje on-grid przestają działać, gdy nie jest do nich dostarczany prąd zmienny. Ma to na celu między innymi zabezpieczenie pracowników zakładów energetycznych, którzy mają za zadanie dokonać napraw awarii sieci. Dla prawidłowego działania takiej instalacji off-grid trzeba zdecydować się także na montaż magazynów prądu. To dodatkowy wydatek, który trzeba będzie ponieść. Magazyny prądu to kosztowne urządzenia, więc należy to wziąć pod uwagę już na etapie.
Jak przygotować się na blackout w mieszkaniu?
W nieco innej sytuacji od właścicieli domów, są użytkownicy mieszkań. Takie osoby muszą brać pod uwagę trzy najważniejsze potrzeby, czyli:
- dostęp do wody pitnej,
- dostęp do pożywienia,
- komfort cieplny.
Lodówki, które nie będą podłączone do prądu, utrzymują niskie temperatury jedynie przez kilka godzin. Gdy doszłoby do sytuacji, w której blackout w Polsce będzie trwał kilka dni, niezbędne jest dysponowanie jedzeniem, które może być przechowywane w temperaturze pokojowej.
Produkty spożywcze, które nie zepsują się poza lodówką to między innymi:
- konserwy,
- makarony,
- kasze,
- suchary,
- suszone owoce,
- wafle ryżowe.
Natomiast należy podzielić jedzenie także na takie, które można przygotować po obróbce termicznej i na takie, które można od razu jeść. Jeśli chce się mieć możliwość gotowania przy braku prądu, wówczas niezbędne jest wyposażenie się w kuchenki turystyczne, które działają choćby na paliwo stałe. Równocześnie warto postawić na takie produkty spożywcze, które nie wymagają skomplikowanej obróbki termicznej.
Jak zabezpieczyć wodę na wypadek blackoutu?
Innym problemem, gdy dojdzie do problemów z prądem, będzie dostęp do wody pitnej. Z tego powodu zawsze warto mieć w domu jej zapas. Rozwiązaniem mogą być regularne zakupy baniaków czy zgrzewek z mineralną lub źródlaną wodą. Przyda się w momencie, gdy blackout w Polsce doprowadzi do braku działania wodociągów. Wówczas przechowywana woda pitna będzie mogła być stosowana do picia, gotowania, ale także wykonania zabiegów higienicznych. Równocześnie, gdy dojdzie do wyłączenia energii elektrycznej, a dodatkowo będą pojawiać się komunikaty o awarii, wówczas często przez jakiś czas można mieć dostęp do bieżącej wody. Warto go wykorzystać do napełnienia kanistrów czy napełnienia wanny. Taką wodę będzie można następnie wykorzystać choćby do mycia.
Jak zabezpieczyć ciepło podczas blackoutu?
Gdy dojdzie do odcięcia prądu, wówczas w mieszkaniu czy domu może się zrobić zimno. Dotyczy to szczególnie tych obiektów, które są ogrzewane z wykorzystaniem prądu. Na taką sytuację także warto się odpowiednio przygotować.
Przede wszystkim niezbędne będzie przygotowanie:
- ciepłych koców,
- pledów,
- kołder,
- śpiworów,
- grubszych ubrań.
Takie rzeczy będą w stanie zapewnić możliwość utrzymania odpowiedniej temperatury ciała. W mieszkaniach nie będzie można skorzystać z dodatkowego ogrzewania. Warto mieć z tego powodu choćby kuchenkę turystyczną na kartusze gazowe. Natomiast gdy wystąpi blackout w Polsce, wówczas można wykorzystać kominek czy piec.
Jak zapewnić sobie bezpieczeństwo, gdy wystąpi blackout w Polsce?
Gdy dojdzie do wyłączenia energii elektrycznej, wówczas bardzo ważne jest, aby zadbać także o zdrowie i bezpieczeństwo. Dobrze jest z tego powodu wyposażyć się w dobrej jakości akumulator czy generator prądu. Takie znajdziemy na https://generator-pradu.pl/. Wybierać można takie produkty, które mają różne pojemności, wymiary. Pozwala to wybrać takie urządzenie, które spełni oczekiwania pod kątem parametrów, a także będzie opłacalne.