Akumulatory – baterie do domu

  • Akumulatory umożliwiają przechowywanie energii do późniejszego wykorzystania i mogą być użyteczną częścią systemów energii odnawialnej (na przykład fotowoltaiki słonecznej (PV) lub wiatru).
  • Akumulatory mogą zaoszczędzić pieniądze, zmniejszyć zależność od sieci i zapewnić większą kontrolę nad zużyciem energii.
  • Systemy bateryjne mogą być autonomiczne lub mogą być podłączone do głównej sieci elektrycznej. Baterie to zwykle baterie litowo-jonowe, kwasowo-ołowiowe lub przepływowe (bromek cynku lub wanad).
  • Niezależne systemy akumulatorów mogą umożliwiać niezależność od sieci i przechowywanie energii wytwarzanej przez system fotowoltaiczny do użytku w nocy lub w okresach zachmurzenia.
  • Aby akumulatory zapewniały zasilanie awaryjne w systemach podłączonych do sieci, należy dokupić dodatkowy sprzęt. Możesz również potrzebować generatora benzynowego lub wysokoprężnego jako dodatkowej kopii zapasowej w samodzielnym systemie.
  • Sprawdź specyfikację baterii przed zakupem, aby upewnić się, że pasuje do Twojego domu i stylu życia. Musisz wziąć pod uwagę pojemność baterii, głębokość rozładowania, wydajność i oczekiwany cykl życia.
  • Weź również pod uwagę finansowe skutki baterii. Baterie pozwolą Ci zużywać mniej energii z sieci, ale nadal są dość drogie. Oznacza to, że okres zwrotu może być bardzo długi. Jednak ceny nadal spadają, a rabaty i zachęty rządowe mogą być dostępne w celu zrekompensowania początkowego kosztu.
  • Baterie powinny być instalowane przez akredytowanych instalatorów i konserwowane w celu zapewnienia bezpieczeństwa i wydajności.
  • Niektórzy producenci opracowują zasady odbioru baterii: kupując baterie, zapytaj dostawcę, czy uczestniczy w programie recyklingu.

Jak działają baterie

Urządzenia magazynujące energię przechowują energię do wykorzystania w późniejszym czasie, gdy zajdzie taka potrzeba.

Baterie, które magazynują energię elektrochemicznie, stały się najczęściej stosowaną technologią magazynowania energii w domach. Możesz kupić rozmiar pasujący do Twojego domu i są one jedną z najszybszych form przechowywania w odpowiedzi na zapotrzebowanie, co sprawia, że ​​dobrze nadają się do użytku domowego. Baterie mogą magazynować energię wytworzoną przez systemy fotowoltaiczne (PV), gdy dom nie wykorzystuje całej energii wytwarzanej ze słońca.

Korzyści płynące z baterii obejmują możliwość zaoszczędzenia pieniędzy, zmniejszenia zależności od sieci, zapewnienia większej kontroli nad zużyciem energii, zapewnienia zasilania awaryjnego i zapewnienia lepszych wyników dla środowiska.

Baterie mogą być wolnostojące (poza siecią) lub mogą być podłączone do sieci. W samodzielnym lub poza siecią system energetyczny, zmagazynowana energia może być wykorzystana, gdy zapotrzebowanie przekracza moc wyjściową z lokalnych źródeł energii. W przypadku podłączenia do sieci należy skonfigurować baterie, aby zapewnić zasilanie awaryjne w przypadku awarii zasilania, a dodatkowe wyposażenie należy zakupić, aby obejść domyślne zabezpieczenia. Baterie podłączone do sieci mogą być ładowane poza godzinami szczytu, dzięki czemu właściciele mogą płacić niższe ceny za energię elektryczną.

Wraz ze spadkiem kosztów technologii w australijskich domach instaluje się coraz więcej baterii. Ale baterie są nadal stosunkowo drogie, a okres zwrotu może być dłuższy niż okres gwarancji (na przykład 10 lat), chyba że są one dotowane (więcej informacji można znaleźć w sekcji Zachęty finansowe poniżej). Okres zwrotu to czas, w którym bateria spłaci się dzięki obniżonym rachunkom za energię i jest najprostszym sposobem obliczenia, czy pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze w gwarantowanym okresie eksploatacji.

Rodzaje baterii

Litowo-jonowa

Najpopularniejszą chemią akumulatorów podłączonych do sieci w ostatnich latach była litowo-jonowa. To ten sam typ baterii, co w Twoim telefonie lub laptopie. Istnieją różne rodzaje chemii litu; popularne typy to nikiel-mangan-kobalt (NMC) lub fosforan żelaza (LiFePO/LFP). Akumulatory LFP są bezpieczniejsze, ale mniej wydajne niż akumulatory NMC. Baterie litowe są popularne, ponieważ:

  • mają długą żywotność (przewiduje się, że będzie to ponad 10 lat, a naukowcy pracują nad dalszym jej wydłużeniem)
  • mogą być wykorzystane w prawie pełnym zakresie
  • pracować w szerokim zakresie klimatów.

kwas ołowiowy

Akumulatory kwasowo-ołowiowe przypominają te w konwencjonalnym samochodzie. Są tańsze niż akumulatory litowo-jonowe, ale nieporęczne i mniej elastyczne, z wolnym cyklem ładowania i wrażliwością na wysokie temperatury. Czasami te akumulatory można połączyć z superkondensatorem, aby przyspieszyć cykl ładowania. Technologia ta jest często stosowana w zasilaczach awaryjnych, które sporadycznie włączają akumulatory. Jest również nadal używany w samodzielnych (poza siecią) systemach zasilania, chociaż akumulatory litowo-jonowe przejmują tę rolę, gdy ich żywotność jest lepiej rozumiana.

Akumulatory kwasowo-ołowiowe mogą być ogniwami mokrymi (wentylowane) lub szczelne (regulowane zaworem). Baterie z mokrymi ogniwami wykorzystują płynny elektrolit; W szczelnych bateriach stosuje się żel lub płynny elektrolit wchłonięty przez matę z włókna szklanego. Baterie mokre są typowe dla systemów energii odnawialnej, ale baterie szczelne stają się coraz powszechniejsze, ponieważ są bezpieczniejsze i łatwiejsze w utrzymaniu.

Inne rodzaje baterii

Inne typy akumulatorów obejmują akumulatory przepływowe, które wykorzystują pompowany elektrolit, taki jak bromek cynku lub jony wanadu. Elektrolity są płynne i przechowywane w zbiornikach zewnętrznych. Są one obecnie droższe od akumulatorów litowych, ale mają lepszą pojemność ładowania i pracują w wysokich temperaturach. Nie działają tak dobrze w niskich temperaturach i wymagają większej konserwacji.

Istnieją również baterie na bazie niklu. Mają bardzo długą żywotność, ale nie są często polecane do zastosowań domowych, ponieważ są droższe, mniej wydajne i wymagają większej konserwacji.

Specyfikacje baterii

Baterie mają kilka kluczowych specyfikacji. Wybór odpowiedniej baterii do swoich potrzeb zależy głównie od tego, ile energii zużywasz i kiedy ją zużywasz, od tego, czy chcesz mieć kopię zapasową podczas przerwy w dostawie prądu, oraz od wielkości systemu fotowoltaicznego (jeśli go masz). Niektóre kluczowe specyfikacje, które należy zrozumieć, to: pojemność, głębokość rozładowania, wydajność, cykl życia i połączenie elektryczne.

Pojemność akumulatorów

Pojemność (lub rozmiar) baterii to ilość energii, jaką może ona przechowywać, zwykle mierzona w kilowatogodzinach (kWh). Pojemność nominalna to całkowita ilość energii, jaką może pomieścić bateria; pojemność użytkowa to ilość tego, którą można faktycznie wykorzystać, po uwzględnieniu głębokości rozładowania. Niektóre akumulatory są zaprojektowane jako modułowe, dzięki czemu można zwiększyć pojemność, dodając więcej jednostek.

Głębokość rozładowania

„Głębokość rozładowania” (DoD) baterii to ilość energii użytkowej. Jest wyrażony jako procent całkowitej pojemności. Baterie litowe często mają DoD 90-95%, w porównaniu z akumulatorami kwasowo-ołowiowymi, które mają DoD 30-60%. Baterie Flow mogą wykorzystywać swoją pełną pojemność (100% DoD).

Efektywność

Wydajność akumulatora to ilość energii, którą akumulator faktycznie zmagazynuje i zgaśnie. „Wydajność w obie strony” to sprawność akumulatora wraz z falownikiem.

Cykle życia

Cykle życia akumulatora to całkowita liczba cykli ładowania i rozładowania, jakie może wykonać przez cały okres jego eksploatacji. Do zastosowań domowych używaj wyłacznie akumulatorów żelowych kóre można wielokrotnie ładować.

Charakterystyka głównych technologii magazynowania baterii

Typ Baterii Wydajność w obie strony Głębokość rozładowania Cykle życia
Lit 92–96% 90–95% 1,000–10,000
kwas ołowiowy 80–82% 30–60% 1,500
Pływ 70% 100% 10,000+

Połączenie elektryczne

Panele słoneczne wytwarzają prąd stały (DC), ale urządzenia w domu wymagają prądu zmiennego (AC). System baterii zawiera inwertery, które zamieniają prąd z prądu stałego na prąd zmienny. Każdy system odnawialny obejmuje również przełączniki, wyłączniki automatyczne i bezpieczniki, aby zapewnić bezpieczeństwo i umożliwić izolację sprzętu w celu konserwacji. Systemy autonomiczne zazwyczaj zawierają źródło energii, bank akumulatorów, falownik, ładowarkę akumulatorów i często generator paliwa do zasilania awaryjnego. Systemy podłączone do sieci zwykle składają się ze źródła energii, falownika i inteligentnego licznika. Każdy system zawiera również kontroler ładowania, który może być częścią falownika lub innego sprzętu.

Połączenie elektryczne między panelem słonecznym, baterią a domem lub siecią może być AC lub DC. Istnieją 4 główne opcje. Pierwsze 2 są tradycyjnie najbardziej popularne, ale te ostatnie 2 stają się coraz bardziej powszechne w zastosowaniach podłączonych do sieci:

  • Systemy sprzężone DC – były historycznie popularne w instalacjach off-grid, w tym mikrosystemach, takich jak przyczepy kempingowe, łodzie lub chaty. Kontroler ładowania znajduje się między panelem słonecznym a akumulatorem, zmniejszając straty konwersji, które występują, gdy falownik przekształca prąd stały na prąd przemienny do użytku w domu. Jednak modernizacja systemów sprzężonych DC może być trudniejsza, gdy energia słoneczna jest już zainstalowana (czyli tam, gdzie jest już falownik fotowoltaiczny).
  • Systemy sprzężone z prądem przemiennym – tutaj bateria i panel słoneczny mają swoje własne falowniki. Ładowanie baterii jest nieco mniej wydajne niż systemy ze sprzężeniem DC, ponieważ energia elektryczna musi zostać przekonwertowana 3 razy (ze DC na AC, AC na DC, DC na AC) przed użyciem w domu. Mogą być prostsze w instalacji, szczególnie tam, gdzie istnieje już system solarny z własnym falownikiem.
  • Systemy akumulatorów AC – składają się z ogniw akumulatorowych, systemu zarządzania akumulatorami oraz falownika i ładowarki w jednym urządzeniu. System działa podobnie do sprzężenia AC, więc wydajność konwersji jest nadal zmniejszona.
  • Hybrydowe systemy inwerterowe – konwertują prąd zmienny na prąd stały zarówno dla baterii, jak i panelu słonecznego w jednym urządzeniu. Działają w podobny sposób jak opcja ze sprzężeniem DC i stają się coraz bardziej popularne, ponieważ można je łatwo doposażyć w istniejące układy fotowoltaiczne.

Wybór i używanie baterii

Magazynowanie energii może oferować zarówno korzyści finansowe, jak i niefinansowe. Na przykład:

  • oszczędność pieniędzy poprzez zmniejszenie ilości energii, którą należy kupić w czasie, gdy energia nie jest generowana na miejscu
  • mniejsza zależność od energii z sieci i większa kontrola nad zużyciem energii
  • zapewnienie zasilania awaryjnego w przypadku awarii sieci (jeśli jest to skonfigurowane)
  • lepsze wyniki środowiskowe dla całego systemu energetycznego (na przykład poprzez zmniejszenie ilości energii kupowanej z sieci, która może pochodzić ze źródeł nieodnawialnych).

Poszukaj systemu, który spełni Twoje specyficzne potrzeby.

Względy finansowe

Istnieje kilka aspektów finansowych przechowywania baterii, które należy ocenić przed zakupem systemu baterii.

Unikanie kosztów energii elektrycznej

Najbardziej podstawowa korzyść finansowa baterii pochodzi z „arbitrażu energetycznego”.

Arbitraż słoneczny oznacza ładowanie baterii w okresach nadmiernego wytwarzania energii słonecznej do użytku wieczorami lub pochmurnymi dniami, kiedy zużywa się więcej energii, ale nie jest ona generowana. Pozwala to uniknąć konieczności pobierania energii z sieci.

Arbitraż taryfowy działa w oparciu o taryfę czasową. System akumulatorów może pobierać energię z sieci poza godzinami szczytu, aby móc ją wykorzystać w czasach wyższych opłat za energię elektryczną, kompensując różnicę w kosztach.

Dotacje

Wiele rządów stanowych i terytorialnych oferuje zachęty, takie jak dotacje lub nieoprocentowane pożyczki, aby zachęcić gospodarstwa domowe do inwestowania w energię odnawialną, w tym w baterie. Może to znacznie skrócić okres zwrotu z systemu baterii. 

Reagowanie na popyt

Sprzedawcy energii elektrycznej i firmy sieciowe mogą zaoferować subsydiowaną cenę za baterię w zamian za możliwość kontrolowania baterii w okresach dużego zapotrzebowania lub obciążenia sieci elektrycznej. Może to obejmować:

  • opóźnienie ładowania baterii do wczesnego popołudnia, aby złagodzić lokalne problemy z napięciem
  • rozładowywanie baterii w celu zasilania sieci w okresach szczytowego zapotrzebowania na energię elektryczną (na przykład w gorące letnie dni)
  • świadczenie innych usług wsparcia sieci (na przykład płacenie za korzystanie z baterii w celu zapewnienia wsparcia napięcia lub częstotliwości dla działalności sieciowej).

Programy, które koordynują takie układy w dużej liczbie domów, są często nazywane wirtualnymi elektrowniami (VPP), ponieważ naśladują niektóre funkcje pełnowymiarowych elektrowni. W rzeczywistości mogą również robić rzeczy, których tradycyjne elektrownie nie mogą zrobić, takie jak korygowanie wahań napięcia w lokalnej sieci. Usługi świadczone przez VPP mogą zwiększyć niezawodność lokalnej sieci energetycznej. Sprawdź, czy świadczenie tych usług wpłynie na wydajność lub żywotność baterii lub korzyści finansowe dla Ciebie.

Instalacja baterii

Baterie są niebezpieczne i muszą być traktowane z ostrożnością i prawidłowo zainstalowane. Baterie powinny być odpowiednio umieszczone, najlepiej blisko rozdzielnicy. Instalację i konserwację powinien przeprowadzać akredytowany instalator. 

Poniżej wymieniono główne zagrożenia:

  • Wstrząs elektryczny. Bank akumulatorów wykorzystuje wiele ogniw akumulatorowych, aby osiągnąć wysokie napięcie, aby falownik działał wydajnie – to napięcie jest niebezpieczne, a akumulator może również dostarczać bardzo wysoki prąd elektryczny. Odizoluj i zakryj części pod napięciem, w tym zaciski akumulatora i połączenia elektryczne. Upewnij się, że wyłączniki są dostępne.
  • Wybuch lub pożar. Akumulatory kwasowo-ołowiowe wytwarzają łatwopalne gazy w ramach regularnego ładowania, a zwłaszcza w przypadku przeładowania. Baterie litowe mogą uwalniać łatwopalne gazy w przypadku usterki. Pożar lub eksplozje mogą również wystąpić w przypadku awarii komponentów lub zbyt wysokiej temperatury. Upewnij się, że wokół akumulatora jest wystarczająco dużo miejsca, aby się nie przegrzał. Unikaj bezpośredniego światła słonecznego, aby zapobiec przegrzaniu baterii.
  • Błysk łuku. Zwarcia lub awarie mogą spowodować wyładowanie łukowe, które może mieć temperatury powyżej 1200°C. Może się to zdarzyć na przykład, gdy styki ogniw akumulatora są odsłonięte i dotknięte metalowymi przedmiotami. Używać zamkniętych pojemników z oznakowaniem ostrzegawczym.
  • Narażenie na niebezpieczne chemikalia. Zużyte lub pęknięte baterie mogą wydzielać niebezpieczne chemikalia lub toksyczne opary. Zachowaj środki ostrożności dotyczące chemikaliów w akumulatorze i miej w pobliżu informacje dotyczące bezpieczeństwa.

Pomieszczenie lub pojemnik na baterie powinny być odpowiednio zaprojektowane, aby ograniczyć lub ograniczyć te zagrożenia. Ograniczyć dostęp do pomieszczenia lub kontenera akumulatorów wyłącznie osobom przeszkolonym w zakresie procedur konserwacji i wyłączania. Nigdy nie otwieraj go dla dzieci. Znaki bezpieczeństwa są wymagane zgodnie z normami australijskimi.

Instalowanie baterii litowych

Baterie litowe są zwykle bateriami o mniejszych rozmiarach i można je instalować na ścianie lub podłodze. Instalacja musi być zgodna z obowiązującymi normami australijskimi, w tym AS/NZS 5139: Instalacje elektryczne — Bezpieczeństwo systemów akumulatorowych do użytku z urządzeniami do konwersji energii (ta norma ma dodatkowe wymagania, które nie zawsze są potrzebne za granicą) oraz z zasadami okablowania AS/NZS 3000 . Zaleca się, aby bateria została zainstalowana przez akredytowanego instalatora.

Jeśli po drugiej stronie ściany znajduje się „pokój mieszkalny”, system baterii musi być zamontowany na niepalnej powierzchni i mieć nad nią niepalną powierzchnię. Jeśli ściana nie jest ceglana, betonowa lub wyłożona kafelkami, należy ją wyłożyć dodatkową płytą cementową lub innym niepalnym materiałem.

Nie montuj baterii w odległości mniejszej niż 60 cm od wyjścia, okna, otworu wentylacyjnego do pomieszczenia lub urządzenia (na przykład jednostki ciepłej wody lub klimatyzatora). Bateria musi znajdować się co najmniej 90 cm poniżej którejkolwiek z tych rzeczy. Nie instaluj baterii w suficie lub dachu, wnęce ściennej, pod schodami lub chodnikiem ani w pomieszczeniach mieszkalnych.

Instalowanie akumulatorów kwasowo-ołowiowych

Akumulatory kwasowo-ołowiowe emitują korozyjną i wybuchową mieszankę wodoru i tlenu podczas końcowych etapów ładowania, która może się zapalić w przypadku wystawienia na działanie płomienia lub iskry. Muszą być zainstalowane w dobrze wentylowanej obudowie, najlepiej z dala od domu.

Normy australijskie dotyczące akumulatorów kwasowo-ołowiowych do celów stacjonarnych obejmują:

  • AS 2676-1992 Przewodnik po instalacji, konserwacji, testowaniu i wymianie baterii wtórnych w budynkach
  • AS 3011-1992 Instalacje elektryczne — baterie wtórne zainstalowane w budynkach
  • AS 4029-1994 Akumulatory stacjonarne — kwasowo-ołowiowe  i
  • AS 4086-1993 Baterie wtórne do użytku z samodzielnymi systemami zasilania .

Ponieważ gazy unoszą się, projekt wentylacji musi umożliwiać przedostawanie się powietrza do obudowy u podstawy akumulatorów i wyjście w najwyższym punkcie. Wentylację można zapewnić w sposób naturalny, umożliwiając bezpieczne unoszenie się i ulatnianie się gazu lub instalując wentylatory i otwory wentylacyjne. Wymagana wentylacja wzrasta wraz z rozmiarem baterii akumulatorów i szybkością ładowania. Instalator powinien zaprojektować odpowiednią wentylację akumulatora zgodnie z normami.

Zamontuj akumulatory kwasowo-ołowiowe na stojakach, aby utrzymać je z dala od podłoża; w przeciwnym razie muszą być izolowane termicznie od temperatury gruntu. Nie instaluj baterii bezpośrednio na betonie, który schładza się do temperatury gruntu. Wynikające z tego rozwarstwienie elektrolitu ma negatywny wpływ na długoterminową żywotność i wydajność akumulatora. Niskie temperatury elektrolitu również zmniejszają pojemność akumulatora. Instaluj baterie z dala od bezpośredniego światła słonecznego i nadmiernego ciepła. Wysokie temperatury mogą powodować wyginanie się lub erozję elektrod szybciej niż zwykle.

Baterie akumulatorów do systemów wolnostojących mogą być duże i ciężkie, często wymagają od 1 do 5 m2 powierzchni  podłogi i ważą setki kilogramów. Baterie mogą mieć nawet 70 cm wysokości. Jeśli jest zainstalowany w pudełku, musi to być skrzynka ze zdejmowaną pokrywą lub co najmniej 50 cm wolnej przestrzeni nad bateriami, aby higrometr mógł sprawdzić poziom naładowania. Instalacja musi zawierać wyłącznik lub szybkorozłączny bezpiecznik w pobliżu akumulatorów, aby bank mógł być elektrycznie odizolowany od reszty systemu.

Ładowarka

Baterie wymagają ładowarki. Ładowarka akumulatorów może być oddzielną jednostką lub, częściej, zintegrowaną z falownikiem jako kombinacją falownik-ładowarka. Podłączanie generatorów, takich jak panele słoneczne, bezpośrednio do akumulatora bez odpowiedniego kontrolera ładowania, jest niebezpieczne i grozi trwałym uszkodzeniem akumulatora.

Każde źródło ładowania akumulatora wymaga regulatora-sterownika. Mogą być automatyczne lub ręczne. Automatyczne sterowanie uruchamia generator, gdy akumulatory osiągają niski poziom naładowania, aw przypadku bardziej zaawansowanych falowników, gdy obciążenie jest większe niż maksymalna moc wyjściowa falownika. Przy sterowaniu ręcznym należy monitorować stan naładowania akumulatora.

Jeśli samodzielny system zasilania jest zainstalowany z oddzielną ładowarką akumulatora, ładowarkę akumulatora należy traktować z taką samą ostrożnością jak falownik. Ładowarka musi być zainstalowana blisko akumulatorów i może być montowana na podłodze lub na półce. Moc wejściowa ładowarki musi być źródłem zasilania tylko z generatora. W systemach podłączonych do sieci z podtrzymaniem bateryjnym ładowarka jest zwykle zasilana z sieci.

Konserwacja baterii

Sposób, w jaki używasz i przechowujesz baterię, może wpływać na jej zdolność do efektywnego działania i długość jej życia. Producenci baterii dostarczają informacje na temat trwałości ich produktów, a instalatorzy powinni zaprojektować i zainstalować banki baterii zgodnie z normami. Należy poprosić instalatora o dostarczenie tych informacji wraz z instrukcją obsługi. Twój instalator powinien również poinformować Cię o harmonogramie konserwacji baterii. Twój instalator i instrukcja obsługi powinny zawierać informacje, których potrzebujesz, aby jak najlepiej wykorzystać swój system.

Twoja bateria powinna być wyposażona w dziennik, aby można było rejestrować krytyczne metryki systemu za każdym razem, gdy bateria jest sprawdzana. Te metryki mogą pomóc w szybkim diagnozowaniu problemów i mogą być ważne dla Twojej gwarancji. Wielu instalatorów oferuje bezpłatne przeglądy przez okres po instalacji, dlatego warto porozmawiać z instalatorem o tym, jakie usługi są wliczone w opłatę instalacyjną.

Ważne jest, aby monitorować zachowania operacyjne i wydajność baterii. W zależności od systemu możesz to zrobić na kilka sposobów. Niektóre systemy mają wbudowany wyświetlacz lub zdalny wyświetlacz domowy, który wskazuje wydajność pracy. Niektóre systemy mogą łączyć się z Internetem i umożliwiać dostęp do pulpitu nawigacyjnego online. Sprawdź opcje swojego systemu z instalatorem.

Wiele akumulatorów określa idealną średnią i maksymalną głębokość rozładowania oraz maksymalne napięcie ładowania, aby zmaksymalizować żywotność akumulatora. Będą one specyficzne dla akumulatora, a instalator powinien zaprojektować system w celu uzyskania najlepszych wyników. Zapoznaj się z tymi specyfikacjami, aby móc monitorować, czy system zachowuje się prawidłowo, i skontaktować się z instalatorem, jeśli coś wydaje się nie tak.

Baterie mają idealny zakres temperatur, w którym mogą działać wydajnie, a większość z nich ma nieco węższy idealny zakres temperatur do ładowania. Te zakresy można zwykle znaleźć na tabliczce znamionowej wraz z innymi specyfikacjami systemu. W przypadku większości systemów idealną temperaturą dla wszystkich operacji jest temperatura pokojowa. Bateria powinna być zainstalowana w miejscu, które minimalizuje ekstremalne temperatury.

Nie należy tworzyć zwarć (tj. ścieżek przewodzących prąd elektryczny) na zaciskach akumulatora. Zgodnie z normami australijskimi zaciski muszą być zakryte, aby zapobiec przypadkowemu zwarciu. Narzędzia, takie jak klucze, używane na zaciskach akumulatora powinny być jednostronnie zakończone i mieć całkowicie izolowane uchwyty.

Pielęgnacja i konserwacja baterii litowej

Jedną z zalet baterii litowych jest to, że zazwyczaj wymagają one niewielkiej konserwacji. Instalator może wskazać odpowiedni harmonogram konserwacji, a konserwacja powinna być wykonywana przez wykwalifikowaną osobę.

Powinieneś utrzymywać baterię i jej obudowę w czystości i wolne od zanieczyszczeń. Nie używaj lotnych rozpuszczalników do czyszczenia powierzchni i okolic baterii. Powinna wystarczyć wilgotna ściereczka z niewielką ilością mydła.

Pielęgnacja i konserwacja akumulatorów kwasowo-ołowiowych

Utrzymuj zaciski akumulatora w czystości i szczelne, upewniając się, że poziom elektrolitu jest utrzymywany powyżej minimalnych poziomów. Do uzupełniania poziomu elektrolitu należy używać wyłącznie wody destylowanej. Zneutralizuj elektrolit rozlany lub rozpryskiwany na wierzchu akumulatorów (na przykład wodorowęglanem sodu) i spłucz wodą w częstych odstępach czasu.

Akumulatory kwasowo-ołowiowe zawierają płynny elektrolit z kwasem siarkowym, który może spowodować poważne oparzenia. W pobliżu akumulatorów należy zawsze nosić odzież ochronną i okulary ochronne. Kwas rozlany na podłogę lub sprzęt należy rozcieńczyć wodą i zneutralizować wodorowęglanem sodu. Cały sprzęt ochrony osobistej i inne materiały zabezpieczające powinny być przez cały czas łatwo dostępne.

Akumulatory mają określone reżimy ładowania i mogą wymagać okresowego ładowania wyrównawczego. Projektant systemu wyjaśni ten proces. W niektórych akumulatorach ładowanie wyrównawcze jest sterowane automatycznie przez system, aw innych właściciel jest zobowiązany do regularnego podłączania generatora i ładowarki (około raz w miesiącu).

Odczyty ciężaru właściwego są najdokładniejszą metodą określania stanu naładowania ogniw w banku akumulatorów. Bezpieczna metoda wykonania tego zostanie wyjaśniona przez projektanta systemu.

Bezpieczna utylizacja i recykling

Baterie zawierają materiały, takie jak ołów i kwas, które są szkodliwe dla środowiska. Nie wysyłaj ich na wysypisko; zutylizuj stare baterie w punkcie recyklingu baterii lub w innym odpowiednim miejscu.

W szczególności baterie litowe zawierają niebezpieczne materiały, takie jak metale ciężkie, i stwarzają poważne zagrożenie pożarowe. Muszą być bezpiecznie zarządzane przez cały cykl ich życia, w tym wycofanie z eksploatacji, przeładunek, przechowywanie, transport i przetwarzanie. Bezpieczne zarządzanie jest szczególnie ważne w przypadku wycofania z eksploatacji i recyklingu. Jeśli baterie są wyrzucane na wysypiska, stwarzają ryzyko powstania niebezpiecznych pożarów na wysypiskach. Baterie litowe stanowią również znaczącą okazję do odzyskania cennych zasobów, w tym kobaltu, niklu, litu i innych złomu metali, które mogą być wykorzystane do produkcji nowych baterii lub innych produktów.

Według Australijskiej Inicjatywy Recyklingu Baterii, w Australii jest 8 firm zajmujących się recyklingiem baterii litowych, które zbierają, sortują i zazwyczaj eksportują baterie litowe w celu przetworzenia. Niektóre firmy podejmują się wstępnej obróbki akumulatorów litowych na lądzie w celu odzyskania cennego mieszanego pyłu metalowego, a także plastiku i innych złomu. Cenny pył metalowy jest eksportowany za granicę w celu dalszego przetwarzania w celu wytworzenia materiałów odpowiednich do produkcji baterii.